Co rozumiemy przez „atrakcyjność” nieruchomości

Co sprawia, że wśród kilku podobnych pod względem ceny lub stanu prawnego nieruchomości wybieramy jedną właściwą? Tym wyznacznikiem jest atrakcyjność, czyli suma wszystkich cech, które uważamy za korzystne. Naturalnie każdy zainteresowany kupnem/wynajmem nieruchomości ma swoje wytyczne, do których dąży, więc zachodzi tu pewne subiektywne dobieranie. Preferencje każdego chętnego klienta mają duże znaczenie jeśli chodzi o dokonanie ostatecznego wyboru.
Wśród najczęściej respektowanych zalet wymienia się na przykład cenę – w niektórych okresach czasu cena ta może być znacznie niższa, obniżki pojawiają się też w związku z istnieniem jakichś niedostatków (niekoniecznie wad, bardziej kwestii dotyczących średnio korzystnej lokalizacji itd.). Ważna jest też funkcjonalność, czyli możliwość zastosowania wybranej nieruchomości zgodnie ze swoimi potrzebami (np. niektórzy poszukują gruntu pod uprawę, inni lokalu pod otworzenie sklepu). Nieruchomość funkcjonalna i droższa może okazać się bardziej atrakcyjna niż tania, ale niekorzystnie położona i wymagająca wielu miesięcy pracy.
Część osób zwraca uwagę także (a nawet przede wszystkim) na otoczenie. W przypadku lokalu mieszkalnego sąsiedzi to dość istotna kwestia, podobnie jak bliskość niezbędnych instytucji i występowanie dobrego dojazdu do potrzebnych miejsc. W przypadku działki – liczy się cisza, spokój i czyste środowisko.